İkincil tip hücreli bataryaların şarj durumları, muntazam aralıklarla kontrol edilmelidir. GMDSS kurallarına göre, ikincil bataryaların gerilimi de, her gün okunup kaydedilmeli; kurşun/asit bataryalarda ise, elektrolitin özgül ağırlığı, her ay ölçülmelidir.

Ayrıca mürettebat; hangi cihazların birincil batarya kullandığını bilmeli ve muhtemel bir akıntı/sızıntı için sık sık kontrol edilerek, imalatçı tarafından verilen son kullanma tarihlerinde değiştirilmelidirler. Gemide yedek bataryalar bulundurulmalıdır.

Bataryaları değiştirmek

Pozitif (+) veya negatif (–) durumuna göre, dikkatle ve doğru yerleştirilmelidirler. Pozitif (+) kutuplar, cihazın pozitif (+) girişlerine, negatif (–) kutuplar da cihazın negatif (–) girişlerine bağlanmalıdır.

Yanlış yerleştirme, muhtemelen bataryaya da cihaza da zarar verebilir.

Bataryaların şarj edilmeleri (ikincil tip hücreliler)

Bataryalar üretici tavsiyelerine göre şarj edilmelidir.

Bataryalar şarj edilirken de; kutupların doğru konumda olduğuna ayrıca dikkat edilmelidir. Portatif bir şarj aletini bağlarken; aletin kırmızı ya da pozitif (+) ucu, cihazın pozitif (+) terminaline; aletin siyah ya da negatif (–) ucu, cihazın negatif (–) terminaline bağlanmalıdır. Yanlış bir bağlantı, bataryaya kesinlikle zarar vereceği gibi, patlamaya da sebep olabilir.

Batarya bakım-tutumu için tavsiyeler

 • Bataryaları temiz ve kuru tutunuz.
 • Bataryalar, içindekilerin dışarıya sızmayacağı/dökülmeyeceği şekilde özel tasarlanmış muhafazalarda saklanmalıdırlar.

Sadece ikincil tip hücreliler için:

 • Bataryalar ağır olduğundan; yerlerinden kurtulup mürettebata zarar vermemeleri için, çok iyi emniyete alınmaları gerekir.
 • Bataryaların üstünde veya yakınında paslanma olup olmadığı, muntazaman kontrol edilmelidir.
 • Bataryanın üstü ve terminalleri temiz tutulmalıdır. Bu sayede, terminaller arası kaçak akım akışına ve bataryanın boşalmasına engel olunur.
 • Batarya terminalleri, ince bir tabaka vazelin sürerek korozyondan/oksitlenmeden korunabilir.
 • Gemideki bataryalar, genelde sintinede saklanır; bu, ağırlıkları açısından uygun olmakla beraber, geminin su alması veya yangın gibi durumlarda zarar görebilirler. Bu nedenle, geminin daha yüksek bir yerinde batarya depolanması için yer tahsisi konusu tartışılmaktadır.

Sadece kurşun/asit bataryalar için (ikincil tip hücreler):

 • Yanıcı hidrojen gazının dışarı kaçabileceği fakat içeri deniz suyunun giremeyeceği şekilde özel tasarlanmış batarya muhafazalarında saklanmalıdırlar.
 • Elektrolit sıvısının seviyesi muntazaman kontrol edilmelidir. Yalnızca saf su kullanılmalıdır, normal su kullanımı, batarya ömrünü kısaltır.
 • Şarj sırasında hidrojen gazı çıktığından, o bölge havalandırılmalı ve personel civarda sigara içmemelidir.
 • Sülfirik Asidin elektrolit olarak kullanıldığı durumlarda, çok dikkat edilmelidir. Tedbirli olmak için, lastik eldiven takmak, eski bir elbise giymek ve koruyucu gözlük takmak, uygun bir çözüm olabilir.

Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM