Bu, yaklaşık 1 metrelik dikey (çubuk/kamçı) bir antendir. Mümkün olan en yüksek yere takılmalıdır. VHF Telsiz (VHF radio) ile VHF anten (VHF antenna) arasındaki bağlantı, koaksiyel (coaxial) kablo ile yapılır.

antenna cable
Koaksiyel (coaxial) kablo
A: dış plastik kılıf
B: bakır (koruyucu) ekran
C: içteki dielektrik izolatör
D: bakır tel

Bu kablonun empedansı (AC akım için direnci) 50 Ω (Ohm) olacaktır. Bu empedans; VHF Telsiz (VHF radio) kablo bağlantısında ve anten kablo bağlantısında da aynı olacaktır. Eğer empedans 50 Ω (Ohm) olmazsa, kabloda, hem yayılan, hem de yansıma olarak güç kaybı olacaktır. Bu kayıp çok yüksek olursa, telsiz sinyalinizin emisyonunu azaltacak ve menzili/erişim mesafesinin kısalmasına sebep olacaktır. Uzun süren bir yayındaki yansıma kaybı, VHF Telsizinize (VHF radio) de zarar verebilir. Bu sorun; aynı zamanda, anten kablosunda, alınan sinyallerin seviyesinde de düşmeye neden olur.

Anten kablosunun empedansındaki değişiklik, antene girmiş sudan olabilir. Dış plastik kılıf hasar görmüşse, kabloya (bakır -koruyucu- ekrana) su girebilir. Bu da, kablonun empedansını değiştirebilir ve bu da yansıma güç kaybına yol açar. Bu durum, anten kablosunda da olabilir. Bu nedenle; bu anten bağlantısı su geçirmez olmalıdır. Bu da izole bantla yapılabilir.
Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM