Maksymalna moc (najwyższa moc), jaka może być używana przez radiostację VHF wynosi 25 wat. W przypadku gdy dobra łączność jest możliwa, co praktycznie występuje przy zasięgu mniejszym niż 10 NM, zalecane jest używanie mocy niższej niż maksymalna. Korzyścią stosowania niższej mocy jest niższe zużycie baterii/akumulatorów. Używając niższej mocy nadajnika zmniejszamy zasięg słyszalności własnej transmisji, ale dzięki temu pozwalamy innym statkom kilka mil dalej na używanie tego samego (bez zakłóceń) kanału nadawczego.
Z tego powodu wszystkie morskie radiostacje VHF muszą być zdolne do transmisji sygnału o zmniejszonej mocy lub niskiej o wartości 1 wata. Przy antenie VHF usytuowanej możliwie jak najwyżej na statku zasięg radiokomunikacji rozciąga się od 5 do10 Mm dla wszystkich, nawet najmniejszych jednostek.

Kiedy wybierzemy VHF CH 15 lub VHF CH 17 tylko dla łączności wewnątrz statkowej, moc urządzenia automatycznie przełączy się na poziom 1 wata.
Wskaż kursorem myszki jeden ze statków i sprawdź które mogą usłyszeć transmisję na VHF
Efekt przechwytu

Kiedy radiostacja nie nadaje, jest ustawiona w tryb odbioru, wówczas "zablokuje" się na odbiór najmocniejszego sygnału z wszystkich, które do niej dotrą. Na przykład w odległości 1 NM od naszego statku są dwa statki które nadają na tym samym kanale w tym samym czasie. Jeden z nich nadaje na wyższej mocy, a inny na niższej. Tylko sygnał ze statku który transmituje na wyższej mocy będzie słyszalny przez nasz statek.

Z tego powodu powinniśmy najpierw nadawać na niższej mocy i tylko jeśli jesteśmy nie usatysfakcjonowani z transmisji powinniśmy zwiększyć moc transmisji.


Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM