MSI (Maritime Safety Information - Deniz Güvenlik Bilgileri), WWNWS'nin (Yeryüzü Seyir Uyarıları Servisi) bir bölümüdür. WWNWS, küresel olarak koordine edilen ve aşağıdaki resmi kurumlar tarafından sağlanan seyirle ilgili uyarıların yayınlandığı bir hizmettir:
  • Milli Hidrografi Daireleri : Seyir uyarıları ve harita düzeltme bilgileri;
  • Milli Meteoroloji Daireleri: Hava tahminleri ve uyarıları;
  • Kurtarma Koordinasyon Merkezleri (RCC ler): Sahil-gemi tehlike uyarıları ve bunun gibi diğer bilgiler;
  • Uluslararası Buz Devriyesi: Okyanusta tehlike oluşturan buz hareketleri.

MSI bilgilerinin alınması tüm gemiler için ücretsizdir.

MSI yayını, GMDSS Deniz Sahaları A1 ve A2 de NAVTEX sistemi üzerinden, bu sahaların dışında ise SafetyNET (INMARSAT ile) ve/veya HF NBDP üzerinden yapılır. Diğer taraftan SafetyNET sistemi GMDSS Deniz Sahası A4 de kullanılamaz.

MSI, farklı deniz sahalarını kapsamak için çok çeşitli telsiz sistemleri kullanılarak gönderilen deniz emniyeti ve özellikle uyarılarla ilgili çeşitli mesajlar içerir. Bu tür bilgiler sağlayan sistemlerin yayınlanan uyarı bilgilerini her milliyet ve her büyüklükteki geminin alabilmesini sağlaması gerekir. Bu bilgiler çoğunlukla seyir ve meteoroloji uyarıları, meteoroloji tahminleri ve emniyetle ilgili diğer acil durum ve emniyet mesajları şeklindedir. MSI, dar band doğrudan yazdırmalı telgraf üzerinden (NAVTEX, EGC) veya sesli olarak (VHF, MF) yapılır. Dünyanın bazı bölümlerinde bu mesajlar internet üzerinden alınır (Örn. Avusturalya). Uyarıların çoğu geçici yapıdadır fakat bazı uyarılar haftalarca geçerliliğini koruyabilir ve hatta farklı uyarılarla yapısını değiştirebilir.
Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM