Aşağıdaki testler ayda bir yapılmalı ve cihazı HRU dan ayırmadan, anahtarının OFF veya SAFE konumuna alındığından emin olunmalıdır:
  1. EPIRB in ve muhafazısının üzerinde çatlak/kırık olup olmadığını gözle kontrol ediniz.
  2. EPIRB cihazını ve muhafazasını muntazam olarak temizlemeniz tavsiye olunur.
  3. Deniz sviçlerinin temiz olduğunu kontrol ediniz.
  4. EPIRB e bağlı el incesinin rodalı ve EPIRB üzerinde olduğunu, geminin bir yerine bağlı olmadığını görünüz.
  5. Batarya süresini gösteren etikete kontrol ederek, pil ömrünün bir sonraki yolculuğa yetecek miktarda olduğunu görün.
  6. EPIRB i otomatik çalıştırdıysanız, HRU son kullanma tarihini kontrol edip, muhafaza kapağının kolayca çıkarılabildiğini görün.
  7. Standart cihaz testini uygulayın. Cihazda bu kendi kendini kontrol kaabiliyeti vardır. Bu test; bataryanın sağlıklı çalıştığını, varsa GPS alıcısının ve her iki tehlike vericisinin, çakar ışığın çalışır durumda olduğunu kontrol eder. Acil durum kanalında müdaheleyi engellemek için, saat başının ilk 5 dakikası içinde yapılmalıdır. Testi başlatmak için TEST düğmesine basınız. Testin sonunda EPIRB cihazı, test sonucuna bağlı olarak uygun sesli ve ışıklı sinyalleri vermelidir (EPIRB modeline bağlıdır).
İçinde GPS alıcısı bulunan EPIRB lerin, GPS alıcısının doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etme özellikleri de vardır. Bu test, bataryanın yeterli olup olmadığını ölçer, dolayısıyla sadece bir kaç kez yapılabilir. Dolayısıyla, sadece batarya değiştirildiğinde veya GPS alıcısının çalışmasından kuşku duyuluyorsa yapılmalıdır. Bu testi yapmak için, TEST düğmesine basıp daha uzunca bir süre basılı tutmak gerekir (EPIRB modeline bağlıdır). Bu test genellikle 15 dakika sürer ve sonuçlar sesli ve ışıklı sinyallerle verilir.

Servis

EPIRB, aylık testlerden birinde olumsuz sonuç verirse, sağlayıcıya veya yetkili bir servise iade edilmelidir.

Bataryanın son kullanma tarihi geçmişse, değiştirilmesi için yetkili servise iade edilmelidir. Tarih dolmak üzereyse veya geçmişse, gemide de değiştirilebilir.

Eğer EPIRB acil bir durumda kullanılmışsa, bataryasının değişmesi için servise gönderilmelidir.

HRU nun son kullanma tarihi geçmişse, kendiniz değiştirin ve üzerine iki (2) yıl sonraki tarihi atın.

Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM