Bu devre, ya saat yönünde veya aksi yönde hareket eden ya da bas-bırak tipte(^ ve v) bir kontroldur; alıcının hassasiyetini etkiler ve gelen radyo dalgalarının seviyesini ayarlar.

Bu nedenle, telsizin gelen sinyalleri alma kaabiliyetini etkileyebilir. Hoparlör veya el setinden duyulan sesin yüksekliğini (volume) etkilemez.

Bu devreyi kontrol eden düğmeyi harekete geçirmek (up), alıcının hassasiyetini azaltır veya kapatmak hassasiyeti arttırır. Kapatırsanız (down), alıcı, aralarında statik ve atmosferik gürültüler de olan pek çok zayıf sinyali de alacak, bu da, herhangi bir gönderi sinyali yok iken de, hoparlör veya el setinde çatırtı ve tıslama şeklinde gürültülere / parazitlere neden olacaktır. Bu da, ses ayarının, gelen sinyali net bir biçimde alacak en ideal düzeyde olup olmadığının bir göstergesidir.

Ancak bu gürültüye uzun süre dayanılamaz, o zaman bu gürültü bastırma kontrolu (squelch/mute) kullanılırsa, bir noktaya gelindiğinde, arkaplan gürültüsünün birdenbire kesildiği farkedilecektir. Bu gürültü kontrolunun ideal konumudur; diğer bir deyişle istenmeyen gürültüler kesilecek, ancak alıcı hassasiyeti, istenen sinyalleri alacak kadar da yüksek olacaktır. Düğmeyi daha fazla açmağa devam ederseniz, alıcının hassasiyeti daha da azalarak, almayı isteyeceğiniz zayıf sinyalleri duyamamanıza neden olabilir.Dönmeli Tip

Bas-bırak Tip

Açmak için

saat yönünde çevir ^ yönüne bas

Kapamak için

saat yönünün tersine çevir
v yönüne bas

Gürültü Kontrolunu değişik kumanda tipleriyle ayarlamak

Simülatördeki VHF Telsiz (VHF radio) görüntüsü üzerinde çalışma

VHF Telsizi (VHF radio) ON durumuna aldıktan sonra, ilk yapılacak iş; gürültüyü azaltmak ve alıcı hassasiyetini mümkün olan en iyi düzeyde tutmak için, gürültü bastırma ayarını yapmaktır.Gürültü Bastırma ayarını yapma işlemleri

Last modified: Friday, 13 November 2020, 3:02 PM