Fonetik Alfabe, sesli haberleşme sırasında, bir mesajın veya çağrı işaretinin, anlaşılması zor veya önemli ve kritik bölümlerinin harf harf kodlanması için kullanılır.

Fonetik Alfabe, İngiliz Alfabesinin harfleri için bazı özel kelimeler saptamıştır; bu sayede, ana dili farklı kişilerin de, mesaj alıp verirken, kelimeleri doğru iletmeleri ve mesajı anlamaları sağlanmış olur.

Fonetik Alfabe, INTERCO (International Code of Signals - Uluslararası İşaret Kod Kitabı) nın bir bölümünü oluşturur.


Herhangi bir harf veya rakamın solundaki ‘’DİNLET’’ düğmesine basarak, Fonetik Alfabedeki sesletilmesini dinleyin.


''Spinaker'' kelimesinin yerine başka bir kelime koyun ve düğmeye dokunarak Fonetik Alfabedeki sesletilmesini dinleyin.

Bir mesajın veya bir çağrı işaretinin bir kısmını harf harf kodlamadan önce, (I SPELL = Harf Harf Kodluyorum) kelimelerini söyleyin. Örnek olarak; ''Burası S5Z1'' iletisi, ''Burası S5Z1, Harf Harf kodluyorum Sierra Pentafive Zulu Unaone''.

Mesajların bazı kısımları, çoğu zaman daima harf harf kodlanarak söylenir:
  • Mevki/Konum (Enlem ve Boylam), örnek olarak; ''Mevki 45 36 Kuzey 013 32 Doğu'' şöyle gönderilir ''Mevki Kartefour Pentafive derece Terrathree Soxisix dakika Kuzey, Nadazero Unaone Terrathree dereceTerrathree Bissotwo dakika Doğu'';
  • Mevki (Bir noktaya olan kerteriz ve mesafe), örnek olarak; ''Mevki, Koper Şatosundan 2400 , 2 mil'' şöyle gönderilir: ''Mevki, Koper Şatosundan Bissotwo Kartefour Nadazero derece, Bissotwo mil'';
  • Rota, örnek olarak; ''Rotam 0950'' şöyle gönderilir: ''Rotam Nadazero Novenine Pentafive derece'';
  • Sürat, örnek olarak; ''Süratim 14 knot dur'' şöyle gönderilir: ''Süratim Unaone Kartefour knot'';
  • Zaman, örnek olarak; ''saat 0810’ da (Yerel saatle 8:10 AM - LT 8:10 AM) şöyle gönderilir: ''Saat, yerel zamanla Nadazero Oktoeight Unaone Nadazero''.
Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM