Aşağıdaki test ve kontroller ayda bir yapılmalı ve cihazı HRU dan ayırmadan önce anahtarının OFF veya SAFE konumuna alınmasına özen gösterilmelidir:
  1. EPIRB in ve muhafazısının üzerinde çatlak/kırık olup olmadığını gözle kontrol ediniz.
  2. EPIRB cihazının ve muhafazasının düzenli olarak temizlenmesi tavsiye edilir.
  3. Deniz süviçlerinin temiz olduğunu kontrol ediniz.
  4. EPIRB e bağlı el incesinin rodalı ve EPIRB üzerinde sıkıca bağlı olduğunu, geminin bir yerine bağlı olmadığını görünüz.
  5. Batarya süresini gösteren etiketi kontrol ederek, pil ömrünün bir sonraki yolculuğa yetecek miktarda olduğunu görünüz.
  6. Otomatik olarak çalışan bir EPIRB kullanıyorsanız, HRU son kullanma tarihini kontrol ederek muhafaza kapağının kolayca çıkarılabildiğini görünüz.
  7. Standart cihaz testini uygulayınız. Cihaz, kendi kendini kontrol kaabiliyeti sağlayan yerleşik test imkanına sahiptir. Bu test; bataryanın sağlıklı çalıştığını, GPS alıcısının (varsa) ve her iki tehlike vericisinin, çakar ışığın çalışır durumda olduğunu kontrol eder. Test, acil durum kanalındaki müdahaleyi en aza indirmek için saat başının ilk 5 dakikası içinde yapılmalıdır. Testi başlatmak için TEST düğmesine basınız. Testin sonunda EPIRB cihazı, test sonucuna bağlı olarak uygun sesli ve ışıklı sinyaller vermelidir (sesli ve ışıklı sinyaller EPIRB modeline göre değişir).
İçinde GPS alıcısı bulunan EPIRB lerin, GPS alıcısının doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etme özellikleri de vardır. GPS çalışabilirlik testi olarak adlandırılan bu test, EPIRB bataryasının şarj seviyesini düşürdüğünden dolayı sadece bir kaç kez yapılabilir. Bu testin sadece batarya değiştirildiğinde veya GPS alıcısının çalışmasından kuşku duyulduğunda yapılması tavsiye edilir. Bu testi yapmak için, TEST düğmesine basıp daha uzunca bir süre basılı tutmak gerekir (EPIRB modeline göre değişir). Bu testin tamamlanması genellikle 15 dakika sürer ve test sonuçları sesli ve ışıklı sinyallerle verilir.

Servis

EPIRB, aylık testlerden birinde olumsuz sonuç verirse, tedarikçiye veya yetkili bir servise gönderilmelidir.

Bataryanın son kullanma tarihi geçmişse, EPIRB in batarya değişimi için yetkili servise gönderilmesi gerekir. Son kullanma tarihi dolmak üzereyse veya geçmişse, batarya değişimi gemide de yapılabilir.

Eğer EPIRB acil bir durumda kullanılmışsa, bataryasının değişmesi için yetkili servise gönderilmelidir.

HRU nun son kullanma tarihi geçmişse, HRU yu kendiniz değiştirmelisiniz ve üzerine iki (2) yıl sonraki tarihi atmalısınız.
Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM