NAVTEX alıcısı üzerinde görüntülenen mesajlar genellikle;
  • bazı kriterlere göre sıralanır, örn. sonraki ve sonraki yeni,
  • bazı kriterlere göre sınıflandırılır, örn. CRS tanıtım koduna, mesaj tipine ve tarihine göre
  • okundu olarak işaretlenir, bazen ekrana son baktığınızdan bu yana hangi mesajların alındığını bilmek faydalı olacaktır.
Yukaradaki tüm fonksiyonlar NAVTEX alıcı kullanıcısına, alınan çok fazla sayıdaki mesajı dahi kontrol altında tutabilme imkanı sağlar.

NAVTEX alıcı simulatörü üzerinde uygulama

Sıralama ve işaretleme
NAVTEX Mode -> Message View menüsüne gidin. Dolaşım tuşlarını kullanarak daha önce alınmış ve ekranda görüntülenmiş mesajların üzerine gidin. YUKARI ve AŞAĞI tuşlarıyla satırlar üzerinde, SOL ve SAĞ tuşlarıyla da mesajlar üzerinde gezebilirsiniz. Eğer yeni gelen mesajı okuduysanız ve ''NEW'' ikonunu mesaj başlığından silmek istiyorsanız ''Mark Read'' (okundu olarak işaretle) tuşuna basın. ''Next New'' tuşuna basarak bir sonraki yeni mesaja geçebilirsiniz.

Sınıflandırma
NAVTEX Mode -> Sort View menüsüne gidin. Ekran üzerindeki mesajların sırasını değiştirmek için, bu görüntü içinde farklı sınıflandırma kriterleri uygulanabilir. İstasyon, tip ve tarih gibi sınıflandırmalar arasında geçiş için ''Critera'' tuşuna basın. Artan veya azalan sırada sınıflandırma için ''Order'' tuşuna basın.Bir sonraki yeni mesaja geçiş, okundu olarak işaretleme, başka mesajlar arasında gezme ve bunları farklı sınıflandırma kriterlerine göre sıralama