Tüm alıcılar, kullanıcıya sadece seçtiği mesaj tiplerini görüntülemek/basılı çıktısını almak için programlama imkanı sunar. A-Z arası hemen her tipteki mesaj aşağıdaki iki moddan birinde gönderilebilir:
- RECEIVE (AL) modu - Mesaj tipleri görüntülenir/yazdırılır (kabul edilir),
- IGNORE (REDDET) modu - Mesaj tipleri görüntülenmez/yazdırılmaz (kabul edilmez).

A, B ve D mesaj tipleri genellikle reddedilemez (IMO tavsiyeleri ayrıca mesaj kategorisi L nin de reddedilmemesi gerektiğini işaret eder).

Tüm mesaj tipleri önseçim olarak RECEIVE (AL) moduna ayarlıdır.

NAVTEX alıcı simülatörü üzerinde uygulama

NAVTEX Mode -> Filter View -> 518 Types Page veya NAVTEX Mode -> Filter View -> 490 Types Page menüsüne gidin.
NAVTEX alıcısı 5 farklı filtre ayarının kullanılmasına imkan tanır, örn. 1-5 arası hazır filtre ayarları. Önceden yapılmış mevcut ayarlar PRESET tuşuna basarak değiştirilebilir. Önceden yapılan ayar (preset) seçildiğinde, mevcut filtre ayarları gerekli şekilde değiştirilebilir. Önceden yapılmış mevcut ayar için filtre ayarı, NAVTEX mesajları bir sonraki kez görüntülendiğinde uygulanacaktır.

Bir ayarı değiştirmek için, üzerine gidin ve SAĞ/SOL tuşuna basın.

Herbir mesaj tipi için filtre değeri aşağıdakilerden birine ayarlanabilir:
  • On - Her zaman görüntülenen gelen mesaj tipi,
  • Off - Hiç görüntülenmeyen mesaj tipi,
  • New - Yeni mesajlar okundu (read) olarak işaretlendiğinde görüntülenmeyen mesaj tipi.A tipi mesaj ayarının yapılması - Seyir Uyarıları "New" ve mesaj tipi L olacak - Seyir Uyarıları "On" yapılacak - ardından A tipi mesajlar okundu olarak işaretlenip bu mesajların görüntülenmesi engellenecek