Terminale giriş ve oturum açma işlemi

Cihazı devreye aldığınızda, bütün birimler otomatik olarak kontrol edilir ve terminal önceden girilmiş olan mevcut okyanus bölgesine göre oturum açma işlemine başlar. ''Oturum Aç'' işleminin anlamı, terminalin uydu üzerinden NCS (Şebeke Koordinasyon İstasyonu) ye gönderime geçmesidir. Bu gönderme terminalin açıldığını rapor eden ve kullanılan uydu üzerinden iletime uygun olduğunu içeren bir mesaj içerir. Önceden yüklenmiş olan uydunun görüş sahasında olmaması durumunda, terminal ''Oturum Açmak'' için alınabilen en güçlü uydu sinyalini taramaya başlayacaktır. Eğer ''Oturum Açma'' işlemi başarısız olursa, okyanus bölgesi doğru bir şekilde elle tekrar girilmelidir. ''Oturum açma'' işleminden sonra, terminal oturum açma işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını onaylayacaktır. Normal olarak sizin mevcut NAVAREA (Denizlerdeki bölünmüş 16 sahadan herbiri) bilginiz, kullanacağınız uydu bölgesine karar vererek aklınızda tutacağınız bir bilgidir. Uydu bölgesini seçmenin sebebi ise içinde bulunduğunuz mevkinin mevcut NAVAREA ile olan durumudur. EGC SafetyNET (Emniyet Ağı) size sadece bir uyduya gönderme yababileceğiniz bir NAVAREA ya gelmeniz için çağrı yapar. Uygun NAVAREA ya geçmeniz için SafetyNET çağrısı yapan bu uydu giriş yapabileceğiniz bir uydudur. SafetyNET sistemi hakkında daha fazla bilgi için MSI (Deniz Güvenlik Bilgileri) bölümüne bakınız. Inmarsat C terminalini devreden çıkarmadan önce oturumu kapatmalısınız. Terminaliniz NCS ye artık iletişim için devrede olmayacağına dair bir mesaj gönderir.

coverage

Uydu Kapsama Haritası -POR: Pasifik Okyanusu Bölgesi, AOR-W: Atlantik Okyanusu Batı Bölgesi, AOR-E: Atlantik Okyanusu Doğu Bölgesi, IOR: Hint Okyanusu Bölgesi

İşletime alma

Inmarsat terminalini kullanabilmek için, önce terminalin işletime alınması gerekir. İşletime alma, kullanıcının bir işletime alma formu doldurması anlamına gelir. Bu forma kullanıcı, gemi ve cihaz hakkında detaylı bilgiler yazılır. Bu cihazı kullanmak için gemi istasyon ruhsatı aldığınızda normal olarak ''milli makamlar'' tarafından size bir Inmarsat numarası verilir. Inmarsat C numarası, 9 haneli olan ve 4 ile başlayan terminalinizin tanıtım numarasıdır. Inmarsat terminalinin türü Inmarsat sistemi içinde ilk hanedeki numara ile tanınır. Örneğin bir Inmarsat C numarası olan 424404310 da; 4 numara cihazın Inmarsat C için olduğunu, 244 MID (Deniz Tanıtım Numarası)'i ki bu numara devlet kodudur (bu örnekte 244 geminin Hollanda bandıralı olduğunu gösterir), kalan son beş numara ise GMDSS istasyonuna tahsis numarasıdır. İlk önce terminal bağlanacak ve işletime alma testi uygulanacak, bu testten geçtikten sonra terminal Inmarsat sistemini kullanabilecektir.

Inmarsat Genişletilmiş Grup Çağrısı (EGC) Hizmeti

Inmarsat, Deniz Güvenlik Bilgilerinin (MSI) yayınlanması için Genişletilmiş Grup Çağrısı (EGC) adında bir hizmet sunar.
EGC hizmeti, Inmarsat C nin üzerinden çalışır ve grup çağrı mesajlarını göndermek için kullanılır. Bu hizmet sayesinde mesajlar aynı anda birden fazla gemiye gönderilir.
EGC hakkında daha fazla bilgi için MSI bölümüne bakınız.

Mevki Güncelleme

Terminal normalde harici bir GPS e bağlantılı olacaktır fakat bazen Inmarsat C alıcı-vericisinin içinde bütünleşik olarak GPS bulunabilir. Bir tehlike uyarısının gönderilmesi durumunda terminal içindeki mevki bilgisinin doğru olması hayati önem taşır. Mevki bilgisi ayrıca Inmarsat C terminali tarafından alınan MSI mesajlarının seçiminde kullanılır. Daha fazla bilgi için MSI bölümde EGC ile ilgili kısımlara bakınız.
Otomatik mevki güncellemede bir sorun olduğu zaman, mevki bilgisinin elle girilmesi gerekir. Bu elle mevki güncelleme işlemi en az dört saate bir yapılmalıdır.

Maliyetlerin Hesaplanması

Inmarsat C üzerinden mesaj göndermenin maliyeti, gönderilen toplam bayt üzerinden hesaplanır. Maliyet hesaplamalarında kullanılacak birim maliyete LES (Kara Yer İstasyonu) tarafından karar verilir. Fiyatandırma, gönderilen mesajların 256 (çeyrek kilobayt) baytlık yığınlar halinde sayılarak hesaplanmasıdır.
Örneğin 0,75 Kbayt içeren bir mesaj. Birim fiyat: 0,21 $/256 bayt
toplam bayt sayısını hesaplamak için: 0,75 x 1024 = 768 bayt.
Yığın sayısını hesaplamak için: 768/256=3.
Sonuç olarak mesaj ücreti: 3 x 0,21= 0,63 $ olacaktır.

Mesajın alınması ücretsizdir.
Birisi giriş yapmamış bir terminale mesaj göndermeye çalıştığında, sistem göndericiye terminalin uygun olmadığı ve ücretlendirme uygulanmayacağını bildirir.
Teminal oturum kapatılmadan devreden çıkarıldığında, LES mesajı 5 kez iletmeye çalışır ve bu işlemin ücreti göndericiden alınır.
Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM