Bir MF/HF alıcı-verici telsiz telefon genellikle SSB (Tek Yan Band) telsiz olarak adlandırılır. Gönderme ve alma yapan bir sistem olduğundan alıcı-verici (Tx/Rx) olarak kullanılır ve operatöre ses bilgisini alma ve gönderme imkanı tanır.

MF/HF RT telsizlerinin en büyük dezavantajlarından biri, telsizin özel bir telsize adreslenemiyor olmasıdır. MF/HF RT telsiz üzerinden yapılan yayın uygun mesafe dahilindeki bütün MF/HF RT telsizler tarafından alınabilir.

Bu yüzden, MF/HF RT telsizler MF/HF DSC (Sayısal Seçmeli Çağrı) kontrolörler ile entegre edilirler. Bu şekilde telefon ile telsiz arası bir karışım olarak fonksiyon gösterirler. DSC özelliği, bir DSC kontrolör veya modem vasıtasıyla MF/HF DSC frekansları üzerinden basit bir sayısal kodun gönderilmesi ve bu yayının başka bir MF/HF telsizi otomatik olarak ikazlaması prensibine göre çalışır. MF/HF DSC kontrolörün aynı bir telefon numarası gibi sadece kendisine tahsisli bir MMSI numarası olduğundan bu işlem son derece kullanışlıdır.ssb

MF/HF telsizi oluşturan ana elemanlar:


* Kulaklık veya hoparlörlü bir alıcı (Rx);
* Mikrofonlu bir verici (Tx)– Genel olarak mikrofon ve kulaklık tek bir el seti (handset) üzerinde birleştirilmiştir;
* Bir adet MF/HF DSC kontrolör;
* Bir adet telsiz teleks sistemi(opsiyonel);
* Hem simpleks, hem de dubleks çalışma yapabilen bir anten;
* Güç kaynağı - Genellikle 12 V veya 24 V'luk bir batarya.


Orta Frekanslar (MF-Medium Frequencies) 1605 kHz-3800 kHz arası frekanslarda deniz haberleşmeleri için tahsis edilmiş olup ''t''band olarak adlandırılır.

BAND
DSC FREKANSI
TELSİZ TELEFON FREKANSI
HF 2 MHz
2187,5 kHz 2182,0 kHz
Orta Frekanslar tehlike ve emniyet durumları için tahsis edilmiştir.

Yüksek Frekanslar (HF-High Frequencies) 4000 kHz-27500 kHz arası frekanslarda deniz haberleşmeleri için tahsis edilmiş olup ''u'' band olarak adlandırılır. 4, 6, 8, 12, 16, 18/19, 22, 25/26 MHz.'lik alt bantlara bölünmüştür. Sadece ilk beş band tehlike ve emniyet haberleşmeleri için kullanılır.


BAND
DSC FREKANSI
TELSİZ TELEON FREKANSI
HF 4 MHz
4207,5 kHz 4125,0 kHz
HF 6 MHz
6312,0 kHz 6215,0 kHz
HF 8 MHz
8414,5 kHz 8291,0 kHz
HF 12 MHz
12577,0 kHz 12290,0 kHz
HF 16 MHz
16804,5 kHz 16420,0 kHz
Yüksek Frekanslar tehlike ve emniyet amacıyla kullanım için tahsis edilmiştir.

MF/HF telsizin kurulumu

MF/HF telsizin kurulumunda dikkat edilecek hususlar:
  • Açık havada ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır,
  • Böylece makine sesi, titreşimi veya diğer arka fon gürültüleri operatörün duyma imkanını etkilemeyecektir,
  • Telsizin kontrol bilgilerinin kolaylıkla okunabileceği uygun bir pozisyonda monte edilmelidir,
  • Pusuladan (manyetik veya elektronik) 1 mt (3 ft. 3 in) uzaklıkta bulunmalıdır.
Genelikle küçük teknelerde bir kamara içine, daha büyük teknelerde ise köprüüstüne monte edilmelidir.

MF/HF anten kurulumu

Mesafeyi etkileyen ana faktör gece/gündüz ortamı olduğundan MF/HF antenin mümkün olan en iyi telsiz menzilini sağlayabilmesi için teknenin en üst noktasına monte edilmesine gerek yoktur. Gece ortamında haberleşme için 4 ve 6 MHz. bandları kullanılır. Gündüz ise 12 ve 16 MHz. bandları kullanılmaktadır.

Seyrüsefer sistemlerine bağlanması

MF/HF telsizin GPS veya harita plotlayıcı gibi harici bir seyrüsefer sistemine bağlanması şiddetle tavsiye edilir. Bu sayede MF/HF telsiz mevki ve zaman bilgisi alabilecektir. MF/HF telsizin bir GPS e irtibatı olmazsa, alıcı-verici düzenli aralıklarla kayıp mevki alarmı verecektir. Bu özellik acil durumlarda çok önemli olup detaylı bilgi gelecek bölümlerde verilecektir.


SOLAS Sözleşmesi gerekleri

Deniz Sahası A1 dışında seyir yapan SOLAS Sözleşmesine tabi gemiler, DSC çağrılarına uygun gönderme yapabilen MF/HF telsiz bulundurmak zorundadır.

Bir MF/HF telsiz, gemi Deniz Sahası A2 nin içindeyken devamlılığını korumalı ve 2187,5 kHz (MF) de otomatik izleme yapabilmelidir.

Eğer gemi Deniz Sahası A3 veya A4 de ise 8414.5 kHz frekansı otomatik olarak sürekli takip edilmeli, ayrıca sinyal yayılma durumuna göre gece 4 veya 6 MHz. gündüz ise 16 MHz. HF frekansları izlenmelidir.

Genellikle MF/HF kontrolörler HF bandından beş ve MF bandından bir olmak üzere bütün DSC frekanslarını izleyebilecek kapasiteye sahiptir. Ayrıca, Telsiz operatörlerinin günlük telsiz çağrılarını kaydettiği bir telsiz-telefon jurnali tutma zorunluluğu vardır.

Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM