Önceliği, Tehlike (Distress) uyarısının altındadır (uyarısından düşüktür), çağrı yapan istasyonun, bir kişi veya geminin emniyeti ile ilgili bir mesaj yayınladığını belirtir. Ani bir tehlike olmadığında ve derhal yardım ihtiyacı olmayan bir durumda veya yardım ihtiyacının tam olarak belli olamadığı durumlarda kullanılır. Bu sınıftaki uyarı, Tehlike hariç, bütün diğer uyarıların üzerinde bir öncelik taşır.

Bazen belli bir durumun ciddi ve çok acil mi, yoksa sadece acil mi olduğunu saptamak zordur. Örnek olarak, eğer tekneniz bozulmuşsa, kayalara doğru sürükleniyorsa ve 20 dakika içinde kayalara bindirecekse, Tehlike (Distress) durumu olarak kabul edilebilir. Ama kayalara bindirme süresi 4 saatse, Acil Durum (Urgency) olabilir.

Eğer bir insanın sağlığı ile ilgili bir Acil Durum (Urgency) mesajınız varsa ve tıbbi önerilere ihtiyaç varsa (Medico), CRS vasıtasıyla bir doktorla irtibatlandırılabilirsiniz; veya bir yaralının tahliyesi gerekiyorsa, Sahil Güvenlik bir Tıbbi Tahliye (Medivac) operasyonu sağlayabilir.

Kanal 70'de (VHF CH 70) bir Acil Durum Uyarısı (Urgency Alert) yapıldıktan sonra, VHF Telsiz otomatik olarak Kanal 16'ya (VHF CH 16) geçer ve PAN PAN işlem kelimesi ile başlayan bir sesli muhabere başlar. Acil Durum Uyarıları (Urgency Alert), bütün istasyonlara veya tek bir istasyona adreslenebilir. (D Sınıfı DSC Kontrol Ünitesinde bu özellik yoktur).


PAN PAN, PAN PAN, PAN PAN

ALL STATIONS, ALL STATIONS, ALL STATIONS veya
(çağrı yapılan İstasyonun Adı 3 kez)

THIS IS (geminin MMSI No.su), (geminin Adı 3 kez), (geminin Çağrı İşareti)

POSITION (Geminin mevkisi)

(Çağrının sebebi, istenen yardım türü, gemideki insan sayısı, kurtarmaya yardımcı olabilecek bilgiler)

OVER
Bir Acil Durum Çağrısı (Urgency Call) ve Mesajının düzeni

PAN PAN, PAN PAN, PAN PAN

ALL STATIONS, ALL STATIONS, ALL STATIONS

THIS IS 278054321, Spinaker, Spinaker, Spinaker, call sign Sierra 5 Lima 1 2

POSITION 450 36' North 0130 32' East

Medivac

Injured crewman requires medical evacuation

Steaming towards Trieste speed 6 knots

OVER
Bir Acil Durum Çağrısı (Urgency Call) ve Mesajı örneği

VHF telsiz simülatörü üzerinde çalışma

bir VHF DSC Kontrol Ünitesiyle, Kanal 70'i (VHF CH 70) kullanarak bir Acil Durum Uyarısının (Urgency Alert) veriliş sırası vardır:
  1. Çağrı (Call) tuşuna basınız.
  2. Tip (Type) tuşuna iki kere basarak, Acil Durum Çağrısına (Urgency Call) gelene kadar diğer çağrı seçeneklerini tarayınız.
  3. Gönder (Send) tuşuna basınız.
  4. E tuşuna basınız


Kanal 70'de (VHF CH 70) bir Acil Durum Uyarısının (Urgency Alert) hazırlanması ve yayınlanması

Acil Durum Uyarısı (Urgency Alert), Kanal 70'de (VHF CH 70) bütün istasyonlara yayınlanır. Kanal 16'da (VHF CH 16), PAN PAN ile başlayan sesli haberleşmeyi izleyin.

Bir Acil Durum Uyarısının (Urgency Alert) alınışı

Kanal 70'de (VHF CH 70) bir Acil Durum Uyarısı (Urgency Alert) alındıktan sonra, cihaz otomatik olarak Kanal 16'ya (VHF CH 16) geçer, bu kanalda gelecek Acil Durum (Urgency) mesajı dinlenmelidir. Eğer yardım edebilecek bir konumdaysak, Kanal 16'da (VHF CH 16) sesli haberleşme ile cevap vermeliyiz. Eğer bir Acil Durum Uyarısından (Urgency Alert) sonra Kanal 16'da (VHF CH 16) bir Telsiz telefon yayını yapılmazsa, 3 dakika bekleyiniz; Eğer hiç bir şey duyulmazsa, sahildeki makamlara bilgi verip normal çalışma düzeninize devam ediniz.

VHF telsiz simülatörü üzerinde çalışma

Bir Acil Durum Uyarısı (Urgency Alert) alındıktan sonra, OK tuşuna basarak çalmayı durdurun ve ekranı temizleyin. Sadece çalmayı durdurmak istiyorsanız, STOP tuşuna basınız.


Bir Acil Durum Uyarısının (Urgency Alert) alınışı
Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM