Bir VHF Telsizde yapılabilen şeylerden en başta gelenlerinden biri, DSC kontrol ünitesi ile, DSC uyarılarını almak ve yaymaktır. Bu DSC uyarıları, alan istasyonlara cihazı açtırıp sonra da sesli haberleşmeye geçmektir.

DSC, çeşitli amaçlarla kullanılabilir; bunlar:


 • Telsiz nöbeti, otomatik olarak tutulabilir.
 • DSC ile yapılan uyarılar çok hızlı olup, (tahsisli frekansta yaklaşık 0.5 saniye) sesli bir haberleşme kadar zaman almaz. VHF Kanallarının çok meşgul olduğu bölgelerde bu çok önemlidir.
 • Tehlike uyarısı, ''Tehlike'' butonuna tek bir basışla derhal yapılabilir.
 • Tehlike, Acelelik, Emniyet ve Rutin öncelik sırasıyla; değişik türlerde uyarılar yapmak mümkündür.

Aşağıdaki DSC uyarılarını yapabiliriz (Kimi çağırıyoruz?):

 • ALL SHIPS – (BÜTÜN GEMİLER) uyarıyı gönderen istasyonun VHF menzilindeki bütün gemiler,
 • INDIVIDUAL – (TEKLİ ÇAĞRI) VHF menzilindeki tek bir istasyona adreslenen ve onun tarafından alınan bir uyarı,
 • GROUP – (GRUP ÇAĞRI) VHF menzilinde olan ve aynı grup MMSI’ na sahip olan bütün gemilerce alınan bir uyarı,
 • GEO – (COĞRAFİ BÖLGE) Belli bir coğrafi bölge için yapılan ve bölgedeki bütün istasyonlar tarafından alınan bir uyarı,

DSC uyarı çeşitleri, belli bir sıralama veya önceliğe göredir.

Bu DSC Uyarı önceliği (Niçin çağrı yapıyoruz?):

Öncelik sırasına göre ve en yüksek öncelikten başlayarak en düşük önceliğe doğru:

 • DISTRESS – (TEHLİKE) Bir kişi veya geminin, ciddi ve ani bir tehlike ile karşılaştığını ve derhal yardıma ihtiyacı olduğunu gösterir (genellikle bütün istasyonlara yayınlanan ve en yüksek önceliğe sahip uyarı).
 • URGENCY – (ACİL DURUM) Bir kişi veya geminin, emniyeti ile ilgili acil bir durum olduğunu belirtir ve bütün gemilere, coğrafi bir bölgeye veya belli tek bir istasyona gönderilebilir.
 • SAFETY – (EMNİYET) Yapılan çağrının, denizdeki bir emniyet durumu ile ilgili olduğunu belirtir (MSI-Maritime Safety Information); örnek olarak bir meteoroloji raporu veya bir seyir emniyeti uyarısı (bütün gemilere, coğrafi bir bölgeye veya belli tek bir istasyona gönderilebilir).
 • ROUTINE – (RUTİN) Rutin bir haberleşme için, en düşük öncelikli bir çağrı olduğunu belirtir; örnek olarak, bir Sahil Radyo İstasyonu (CRS) üzerinden, karadaki bir aboneyle bir Telsiz Telefon bağlantısı kurmak; normal olarak bütün gemilere veya belli tek bir istasyona yapılabilir.

DSC uyarıları, adreslenen istasyonların; hemen sonra sesli haberleşmenin geleceği konusunda otomatik olarak uyarılması için kullanılır.


Bu uyarılar, VHF DSC telsiz tarafından başlatılır. İşlevine; normal bir telefon ile geleneksel basit bir deniz VHF Telsiz telefon (VHF RT radio) birleşimi olarak bakılabilir.

DSC; kontrol ünitesi veya modem aracılığı ile işlem yapar, VHF Kanal 70’ e (VHF CH 70) bir dijital kod gönderir, bu da otomatik olarak başka bir DSC telsizi arar/çaldırır.

Uyarı alındığında veya DSC tarafından alındı onayı verildiğinde/onaylandığında, aynı normal bir telefonla konuşur gibi telsizinizi kullanırsınız.

Herhangi bir sebeple, uyarının alındığı teyid edilmezse/onaylanmazsa, çağrı cevapsız kalmış olur, ama ayrıntılar hafızaya geçer veya gelen uyarılar jurnaline kaydolur.


VHF telsiz simulatoründe çalışma

DSC işlevlerini kullanmak için, VHF telsizinizin DSC konumunda (DSC mode) olması gerekir. En üstteki konum değiştirme tuşuna, (Rad) yazısı görünene kadar basınız.
Display
VHF Telsiz DSC konumunda

DSC kontrol ünitelerinin, değişik özellikte değişik uygulamalar için değişik tipleri vardır. Simülatörde kullanılan DSC kontrol ünitesi, en çok bilinen D sınıfı bir DSC kontrol ünitesidir; bu tip, en güçlü tip olan DSC A sınıfının bütün işlevlerine sahip değildir.(İstisnalar, sonraki bölümlerde anlatılmıştır.)

Gelecek uygulamalardda, DSC uyarılarının değişik türleri bunu takibedecek sesli çağrı ve yapılacak yayının örnekleridir. Her uyarı tipi için DSC nin nasıl ayarlanacağı ile ilgili uygulama talimatları, yine sonraki bölümlerde anlatılmıştır.Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM