Denizdeyken, bütün gemiler Kanal 16'da (VHF CH 16) nöbet tutmalıdırlar. Bu tarama kolaylığı, bir yandan Kanal 16'yı (VHF CH 16) dinlerken, diğer yandan da bütün diğer VHF kanalları (VHF channel) da, çabuk değiştirilen bir düzende bulmayı sağlar. Alıcı, gönderinin yapıldığı kanalda kalır. İstenirse bu kanal, tarama (scan) sırasıyla elle değiştirilebilir veya tarama (scan) sırasından bağımsız olarak da değiştirilebilir.


VHF telsiz simülatör üzerinde çalışma

Tarama (scan) durumuna geçmek için tarama (scan) tuşuna basın. Bu işlev, her faal kanala sırayla geçer; herhangi bir kanalda bir gönderi yapılıyorsa, otomatik olarak bu kanalda durur. Bu sırada şunu yapabilirsiniz:

- İleri : (Adv) tuşuna basarak, tarama (scan) sıralamasındaki kanallara elle girebilirsiniz.

- Engelleme : (Inh) tuşuna basarak, kanalı tarama (scan) sırasından çıkarabilirsiniz (her seferinde Adv tuşuna basmak yerine).


Tarama (scan) durumundan çıkmak için, C tuşuna veya 16 tuşuna basın.

Ayrıca, kanallar, tarama (scan) durumunda değilken de engellenebilir veya engelleme kaldırılabilir. Engelleyeceğiniz kanalı seçin ve tarama (scan) tuşuna basıp tutun (İki BİP sesi). Engellemeyi kaldırmak için, kanalı seçip yine tarama (scan) tuşunu basıp tutunuz (İki BİP sesi).

arama (scan) durumuna alma, gönderi alınınca Kanal 16'ya (VHF CH 16) geçme, ve bir sonraki tarama (scan) saykılında engelleme

Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM