Denizdeyken Kanal 16'yı (VHF CH 16) sürekli dinlemek gereklidir. Aynı anda başka bir VHF kanalını (VHF channel) da dinlemek gerekebilir. Örnek; Liman Operasyon Kanalı. "DW" veya D/W" kontrolu ile İkili İzleme (Dual Watch) durumunu seçerseniz, hem çalışma kanalını hem Kanal 16'yı (VHF CH 16) belli aralıklarla otomatik olarak birinden diğerine geçecek şekilde izleyebilirsiniz.

Seyir esnasında, gemiden gemiye seyir emniyeti için kullanılan Kanal 13'ü (VHF CH 13) sürekli izlemeniz önerilir. Örnek olarak, belli bir limana girer veya çıkarken, liman operasyon kanalı olan Kanal 12'yi (VHF CH 12) devamlı olarak izlemek isteyebilirsiniz. Yine örnek olarak; Fransa'dan İngiltere'ye İngiliz Kanalı ndan geçen küçük bir gemi, trafik ayrım hatlarını geçerken, Kanal 16'yı (VHF CH 16) ve Kanal 13'ü (VHF CH 13); Southampton limanına yaklaşırken de Kanal 16'yı (VHF CH 16) ve Kanal 12'yi (VHF CH 12) devamlı izlemek isteyebilir.VHF telsiz simülatör üzerinde çalışma

İkili İzleme (Dual Watch) durumuna geçmek için, çalışma kanalını seçiniz ve D/W anahtarına basınız. Ekranda D/W görünür ve kanal; Kanal 16 (VHF CH 16) ile seçilen kanal arasında aralıklarla otomatik olarak değişerek, her iki kanalı da izlemeye başlar. Bu kanallardan herhangi birinde bir gönderme/ileti alındığında, İkili İzleme sona erer ve alıcınız, gönderinin yapıldığı kanalda kalır. İkili İzleme durumundan çıkmak için, 16 tuşuna, veya D/W tuşuna, veya C tuşuna basınız.

VHF Çalışma kanalı olarak Kanal 06 yı ve İkili İzleme durumunu seçmek
Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM