Squelch (mute) ya (saat istikametinde veya ters istikamette) dönen ya da bas-bırak tipte (push button) alıcının hassasiyetini etkileyen, gelen telsiz sinyallerinin seviyesini ayarlayan kontrol mekanizmasıdır.

Bu nedenle, telsizin gelen sinyalleri alma kabiliyetini etkileyebilir. Hoparlör veya el setinden duyulan sesin yüksekliğini (volume) etkilemez.

Bu devreyi kontrol eden düğmeyi harekete geçirmek (up), alıcının hassasiyetini azaltır veya kapatmak hassasiyeti arttırır. Kapatırsanız (down), alıcı, aralarında statik ve atmosferik gürültüler de olan pek çok zayıf sinyali de alacak, bu da, herhangi bir gönderi sinyali yok iken de, hoparlör veya el setinde çatırtı ve tıslama şeklinde gürültülere / parazitlere neden olacaktır. Bu da, ses ayarının, gelen sinyali net bir biçimde alacak en ideal düzeyde olup olmadığının bir göstergesidir.

Ancak bu gürültüye uzun süre dayanılamaz, o zaman bu gürültü bastırma kontrolu (squelch/mute) kullanılırsa, bir noktaya gelindiğinde, arkaplan gürültüsünün birdenbire kesildiği farkedilecektir. Bu gürültü kontrolunun ideal konumudur; diğer bir deyişle istenmeyen gürültüler kesilecek, ancak alıcı hassasiyeti, istenen sinyalleri alacak kadar da yüksek olacaktır. Düğmeyi daha fazla açmağa devam ederseniz, alıcının hassasiyeti daha da azalarak, almayı isteyeceğiniz zayıf sinyalleri duyamamanıza neden olabilir.
Dönmeli tip

Bas bırak tip

Squelch'i açmak

Açmak için
saat yönünde çevir
^ yönüne bas

Squelch'i kapamak

Kapamak için
saat yönünün tersine çevir
v yönüne bas

Gürültü Kontrolunu değişik kumanda tipleriyle ayarlamak

MF/HF telsiz simülatöründe (üzerinde) çalışma

MF/HF telsizi açtıktan sonra, öncelikle alıcı sesini (gürültüsünü) ortadan kaldırmak ve alıcı hassasiyetini en iyi şekilde kullanmak için alıcı squelch uygun bir seviyeye ayarlanmalıdır.
Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM