En yüksek güç ya da bir deniz VHF telsizinden yayınlanan yasal güç 25 wattır. On deniz milinden daha az menzildeki emniyetli VHF iletişiminde, daha az verici gücü kullanmak yeterli olur. telsiz güç kaynağının kullanıcıya yararı, pil gücü üzerinde daha az deşarj olmasıdır. Ancak (Bununla beraber) daha az güç kullanmanın esas yararı, bir geminin yayınlarının duyulabilmesi için menzili daraltarak, birkaç deniz mili uzaklıktakilerin, diğerlerini aynı kanalı duymalarını sağlar. Bir diğer yararı da aşağıda daha sonra açıklanacak olan çekim alanı etkisinden kaçınılmasını mümkün kılar(önler).


Bu nedenlerden dolayı, tüm deniz VHF telsizleri azaltılmış ya da 1 wattan daha az bir güçle yayın yapabilirler. Mümkün olduğunca yüksek bir yere kurulmuş bir VHF anteni ile, etkili bir iletişim en ufak tekneler için bile 5 ile 10 deniz milinin altında temin edilir.

VHF kanal 15 veya kanal 17'yi sadece gemi-içi iletişmi için seçtiğinizde , güç otomatik olarak düşük güce (1 watt'a) geçer.

Amerikan sularında Amerikan kanal programını kullanarak, düşük güçe geçebilirsiniz.


Fareyi gemi üzerine getirerek ve seçilmiş olan gemi üzerindeki VHF telsizler yardımıyla duyduğunuz yayını kontrol ediniz.

Çekim alanı etkisi

Bir telsiz verici olarak kullanılmıyorsa, o sadece bir alıcıdir ve aldığı en kuvvetli bir sinyale kilitlenecektir. Örneğin, gemimizden 1 deniz mili uzaklıktaki aynı zamanda aynı kanaldan yayın yapan iki gemi var. Bunlardan biri yüksek, diğeri de düşük çıkış gücü ile yayın yapıyor. Bizim gemimizden sadece yüksek çıkış gücü ile yayın yapan geminin sinyalleri duyulabilir.
Bu nedenle öncelikle düşük çıkış gücü ile göndermeyi denemelisiniz, ancak eğer gönderemediğiniz takdirde, yüksek çıkış gücünü deneyebilirsiniz.


Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM