Bir VHF telsiz telefon cihazı, operatörün bilgiyi sesle yayınlamasına ya da almasına izin veren, çoğunlukla Transceiver (Tx/Rx) olarak bilinen bir verici-alıcı sistemdir. VHF telsiz cihazı sabit olarak bir yerde ya da elde tutulur.
RD64

Sabit VHF telsiz telefona örnek (Simrad RT64)

HT50


VHF El (Elde taşınabilen) Telsiz telefon örneği (Simrad HT50)VHF telsiz telefonun en önemli dezavantajlarından biri, özel bir VHF telsize konuşamamanızdır. VHF telsiz üzerinden yayınlanan bir ses aynı kapsama alanındaki diğer VHF telsiz kullanıcıları tarafından duyulabilir.


Bundan dolayı, VHF telsizler VHF DSC Controller ile birleştirilmişlerdir. Çalışma prensibinide (fonksiyonunuda ) normal bir telsiz telefon ve VHF bir telsizin birleşmesi olarak düşünülebilir. DSC işlevleri DSC Controller ile veya modem ile beraber kullanıldığında sadece VHF Kanal 70'den cızırtılı bir sesle otomatik olarak diğer VHF telsizi arar (çaldırır). Bu (teknik olarak) mümkündür çünkü her bir VHF DSC Controller için telefon numarası gibi çalışan farklı bir MMSI (Deniz Seyyar Servis Tanıtım Numarası) tahsis edilmiştir. Bu kabiliyet adece sabit tip VHF telsiz telefonlarda mevcuttur.RD68

VHF DSC telsiz örneği (Simrad RD68)


VHF telsizi oluşturan esas elamanlar:
- Bir (Rx) kulaklıklı ve/veya hopörlörlü alıcı;
- Bir (Tx) mikrofonlu verici - mikrofon ve kulaklık genelde tek bir
kombinasyonda;
- Bir VHF DSC controller;
- Hem simpleks, hem de dubleks çalışmayı sağlayan bir anten;
- Güç kaynağı - genellikle 12 V ya da 24 V. luk bir batarya;


VHF Telsizin Yerleştirilmesi/Konuşandırılması

VHF telsiz:

- Direkt bir şekilde açık havadan ve güneş ışığından uzak tutulmalı,
- Makine gürültüsü ve titreşimlerinden ya da diğer ortam gürültüsünden
kullanıcının sesi iyi duyması mümkün olduğunca uzağa konmalı,
- Kullanıcı rahat bir şekilde kullanabilsin ve paneli rahatça görebilsin diye
kolayca ulaşılabilecek bir yere konmalı,
- Her tür pusuladan ister manyetik ister elektronik olsun en az 1 m. (uzağa konmalıdır.

Genellikle küçük gemilerde kamarada ya da büyük gemilerde köprüüstünde muhafaza edilir. Suya dayanıklı, kullanma pozisyonuna yakın yerleştirilmiş ilave bir hoperlör önerilir ki; böylece vardiyada olan personel aynı zamanda VHF telsizi rahatça izleyebilsin.


VHF Antenin Kurulumu

VHF anteni bir geminin menzilindeki mümkün olan en iyi yayını alabilmesi için, geminin en yüksek noktasına, örneğin bir yelkenli teknenin direğinin tepesine takılmalıdır. VHF antenin kaybıyla sonlanacak bir kaza oluşması durumunu göz önünde bulundurarak acil (yedek) bir VHF anteninin taşınması tavsiye edilir.

Seyrüsefer Sistemlerine İntibaklandırılması
Bir VHF telsizi bir seyrüsefer sistemine , örneğin GPS ya da Otomatik Mevki Kaydedici (Chartplotter)’sine bağlantı özellikle tavsiye edilir. Bu şekilde VHF telsiz mevki ve zamanı alabilir. Bu daha sonraki bölümlerde anlatılacağı gibi tehlike haberleşmesi durumunda çok önemlidir.

RD68 linked to navigation source
Bir VHF telsizin bir seyrüsefer sistemine bağlantı örneği

VHF El Telsizi

Bir VHF telsiz, tamammen tek başına kontrol altında kullanıldığı için, genellikle büyük gemilerde gemi içi haberleşmesi ve can sallarında sabit olan cihazın bir yedeği olarak kullanılır.
Sabit bir VHF telsiz, herhangi bir VHF el telsizi ile kıyaslandığında, üç olumsuz yanı vardır:
1. Sınırlı pil kapasitesi. Bu nedenle, yayın esnasında mümkün olduğunca düşük güç kullanın ve konuşma pili hızla bitirmesin diye ilk konuşmada kolayca anlaşılır bir şekilde konuşun.
1. VHF telsiz iletişiminde son derece sınırlı kapsama alanı.
- Anten bir el VHF telsizin kendi parçasıdır, bu yüzden yükseklik son derece düşüktür. Örneğin bir can salında sadece 1,5 m.
- Pili güçlü kılmak (?Pilin ömrünü uzatmak), el telsizlerindeki en yüksek sadece 5 watt olan gücü, sabit VHF telsizlerdeki 25 watt ile kıyasladığımızda kolayca anlaşılır.
2. El telsizlerinin DSC controllerı yoktur.

SOLAS Sözleşmesi Gereklilikleri

SOLAS sözleşmesine tabi gemiler Kanal 70 üzerinden yayınlanan DSC Çağrıları yayınlayabilecek kapasitede bir VHF telsiz bulundurmak zorundadırlar. Bir VHF telsizin mutlaka (otomatik olarak) VHF Kanal 70 üzerinden sürekli bir şekilde (vardiya esnasında) izlenmesi sağlanmalıdır.
Telsizden sorumlu zabitlerininde ayrıca günlük telsiz çağrılarını içeren bir telsiz telefon jurnali tutmaları gerekmektedir.

Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM