Valna duljina je u slijedečem razmjeru sa pripadajućom frekvencijom:
Valna duljina [m] = brzina elektromagnetskog valovanja u vakuumu (300 x 106 m/s) / frekvencija [Hz=1/s]
Primjer: valna duljina frekvencije 160 MHz je (300 x 106) / (160 x 106) = 1,875 m
Valna duljina pomorskog radio spektra je otprilike 2 m. U praksi to znači, da bi dužina radio antene trebala biti otprilike pola te dužine, što iznosi 1 m. Ta dužina je jednako prikladna za velike brodove, kao i za manja plovila.
Elektromagnetski valovi relativno male valne duljine šire se skoro kao po ravnoj crti od predajnika do prijamnika i nastavljaju preko vidnog polja. Ti elektromagnetski valovi ne putuju kroz objekte kao npr. brda i veće zgrade, već se od tih objekata odbijaju. Zbog toga mora biti antena smještena na najvišoj mogućoj poziciji na plovilu, da osiguramo najveći mogući domet.
Domet VHF radio valova (udaljenost od antene do horizonta) izrčunamo slijedećom formulom (simbol √ znači kvadratni korijen):
Domet [NM] = 2,25 x √visina antene [m]
Izračun dometa između dvije antene:
Domet između dvije antene [NM] = 2,25 x (√visina antene I [m] + √visina antene II [m])
Primjer: domet između antene na brodu (30 m iznad mora) i antene obalne postaje (62 m iznad mora) je 2,25 x (√30 + √62) = 30,04 NM
Domet VHF radio valova na moru veoma se razlikuje, ovisno od tipa plovila ili lokacije obalnih postaja. Visina antene ( h ) je ovisna od tipa plovila odnosno lokacije antene obalne postaje. Očekivani domet radio valova u normalnim uvjetima je od 20 do 30 NM.