W serwisie WWNWS oceany świata podzielone zostały na 21 obszarów NAVAREAs (NAVigational AREAs), które są identyfikowane przez cyfry rzymskie i zawierają stacje systemu NAVTEX identyfikowane przez pojedyncze litery od A do Z.

NAVAREAs
Granice obszarów NAVAREA w WWNWS

Administracja odpowiedzialna za gromadzenie i dystrybucję komunikatów MSI w danym NAVAREA jest nazywana koordynatorem obszaru NAVAREA.

NAVAREA

Koordynator NAVAREA

I

Wielka Brytania

II

Francja

III

Hiszpania

IV

Stany Zjednoczone (East)

V

Brazylia

VI

Argentyna

VII

Afryka Południowa

VIII

Indie

IX

Pakistan

X

Australia

XI

Japonia

XII

Stany Zjednoczone (West)

XIII

Rosja

XIV

Nowa Zelandia

XV

Chile

XVI

Peru

XVII

Kanada

XVIII

Kanada

XIX

Norwegia

XX

Rosja

XXI

Rosja


Koordynatorzy NAVAREA

Informacje o pracy stcji CRS NAVTEX CRS można znaleźć w tomie 5 ALRS i w List of Coast Station and Special Service Station (ITU List-IV)

NAVAREA world map
Światowa mapa pokrycia NAVAREA

Serwis WWNWS realizuje 3 poziomów ostrzeżeń:
  • Ostrzeżenia NAVAREA są wydawane przez koordynatora NAVAREA i zawierają informacje dotyczące bezpieczeństwa nawigacji dla statków odbywających żeglugę oceaniczną. Obejmują główne szlaki żeglugowe w obszarze morza A3 GMDSS i są transmitowane poprzez satelity i/lub HF NBDP. W obszarze morza A4 są one nadawane tylko przez HF NBDP.
  • Ostrzeżenia dla żeglugi przybrzeżnej są wydawane przez narodowych koordynatorów i zawierają informacje wymagane do bezpiecznej żeglugi na danym obszarze. Dotyczą obszaru do 400 NM od stacji Navtex i ich zasięg jest uzgadniany z koordynatorami sąsiednich obszarów.
  • Ostrzeżenia lokalne są wydawane przez lokalnych koordynatorów na przykład administrację portów i przystani. Zawierają informacje dla bezpiecznej nawigacji w obszarze portów i wód przybrzeżnych nie wymagane przez statki odbywające podróże oceaniczne.
W celu przesyłania ostrzeżeń meteorologicznych, każdy obszar NAVAREA jest podzielony na podobszary METAREA, gdzie prognozy meteorologiczne są przesyłane z użyciem systemów INMARSAT-C (EGC), NAVTEX, VHF, MF/SSB i HF/SSB. W zasadzie obszar morza nie powinien należeć do dwóch lub więcej obszarów METAREA i ich nazwy powinny w miarę możliwości odnosić się do do ogólnie znanych nazw miejsc i obszarów geograficznych. Niektóre kraje (n.p. Włochy) ciągle używają własnych nazw dla obszarów morza używanych w lokalnych komunikatach NAVTEX, VHF or MF.

metarea
Obszary METAREA w NAVAREA III
Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM