Głównym celem tego kursu jest zwiększenie twojego bezpieczeństwa na morzu w czasie gdy żeglujesz jako zawodowy marynarz lub jako amator na jachcie, łodzi motorowej. Ten kurs może uratować twoje życie w sytuacji zagrożenia życia lub awaryjnej na morzu.

Jak zachowasz się w sytuacji, kiedy twój jacht ulegnie awarii lub w jakiejś innej sytuacji awaryjnej? Założę się, że znajdą się osoby, które odpowiedzą: użyję komórki, aby zadzwonić po pomoc. Ale komórka nie jest odpowiednim urządzeniem wzywania pomocy. Po pierwsze dlatego, że możesz być poza zasięgiem sieci komórkowej. Po drugie, możesz mieć rozładowaną baterię. Po trzecie ratownicy nie mają urządzeń do lokalizacji twojego telefonu. Tą są niebezpieczeństwa polegania wyłącznie na telefonie komórkowym.

W przypadku gdybyś znalazł się sytuacji niebezpiecznej musisz wykazać się podstawową znajomością na temat urządzeń do komunikacji znajdujących się na jednostce pozwalających ci dokonać skutecznej łączności i wezwać pomoc. Udział w tym kursie pomoże ci zdobyć podstawowe informacje na temat takich urządzeń.

GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System) zapewnia skuteczne alarmowanie na morzu w sytuacji, gdy znajdziesz się w niebezpieczeństwie. W akcje poszukiwania i ratowania (SAR) zaangażowane zostaną brzegowe ośrodki ratownictwa oraz statki znajdujące się w pobliżu. Do łączności są wykorzystywane różne rodzaje urządzeń radiowych. Zostaną one dokładnie omówione w trakcie trwania kursu.

Urządzenia radiowe, wymagania odnośnie ich posiadania oraz ich użycie są istotnymi elementami systemu GMDSS, który z kolei jest ważną częścią Konwencji SOLAS (Safety Of Life At Sea). Głównym zadaniem GMDSS jest zwiększenie bezpieczeństwa na morzu poprzez zapewnienie łączności niezależnie od pozycji statku co zmniejszy straty ludzkie i materialne.

Przepisy dotyczące łączności morskiej zostały ustanowione po katastrofie Titanica. Titanic zatonął w trakcie swojej dziewiczej podróży po zderzeniu z górą lodową. Uratowano tylko około siedmiuset osób, głównie dzięki radiooficerom, którzy zdołali wezwać pomoc od statków znajdujących się w pobliżu. Jednakże ponad 1500 osób zginęło, ponieważ na statku znajdującym się najbliżej Titanica (Californian) nie prowadzono nasłuchu radiowego ponieważ radiooficer zakończył swoją 12 godzinną wachtę.

Wymagania Konwencji SOLAS w sprawie obowiązkowego wyposażenia statków w sprzęt radiowy są uzależnione od rejonu pływania statku. Najprawdopodobniej żeglujesz poza obszarem morskim A1, który jest rejonem pływania będącym w zasięgu co najmniej jednej stacji brzegowej VHF (Very High Frequency) zapewniającej skuteczną łączność alarmową na CH 70 DSC (Digital Selective Calling). Będziesz więc w odległości przekraczającej 30 mil morskich od brzegu. Statek wówczas będzie musiał być wyposażony w radiostację MF/HF a także transponder SART, odbiornik Navtex, radiopławę EPIRB oraz teraminal Inmarsat C. Na statkach niekonwencyjnych nie jest wymagane posiadanie takiego wyposażenia, ale gdy chodzi o twoje życie lepiej jest go mieć niż nie.

Tak jak każdy kierowca musi posiadać prawo jazdy pozwalające prowadzić samochód tak od operatorów urządzeń radiowych wymaga się posiadania świadectwa potwierdzającego ich kompetencje. W przypadku jednostek niepodlegających Konwencji SOLAS, wyposażonych w radiostację MF/HF lub terminal satelitarny muszą posiadać świadectwo GMDSS LRC (Świadectwo Operatora Łączności Dalekiego Zasięgu).

Ten kurs pomoże Ci przygotować się do egzaminu na świadectwo LRC (Long Range Certificate), który będziesz musiał zdać przed komisją Urzędu Regulacji Elektronicznej.

Mgr inż. Tomaž Gregorič

dyrektor

Spinaker d.o.o.

Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM