İkincil tip hücreli bataryaların şarj durumları düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. GMDSS kuralları ikincil bataryaların gerilimlerinin her gün okunup kaydedilmesini, kurşun/asit bataryalarda ise elektrolit özgül ağırlığının her ay ölçülüp kaydedilmesini zorunlu kılar.

Mürettebat, hangi cihazlarda birincil batarya kullandığını ve bu bataryaların muhtemel bir akıntı/sızıntıya karşı sık sık kontrol edilmesi gerektiğini bilmeli, bataryalar imalatçı tarafından verilen son kullanma tarihlerinde değiştirilmelidir. Gemide yedek bataryalar bulundurulmalıdır.

Bataryaların değiştirilmesi

Bataryalar, pozitif (+) ve negatif (–) durumuna göre devreye dikkatlice ve doğru yerleştirilmelidir. Pozitif (+) kutuplar, cihazın pozitif (+) girişlerine, negatif (–) kutuplar da cihazın negatif (–) girişlerine bağlanmalıdır.

Bataryaların yanlış takılması, hem bataryaya hem de cihaza zarar verebilir.

Bataryaların şarj edilmesi (ikincil tip hücreli bataryalar)

Bataryalar üretici tavsiyelerine göre şarj edilmelidir.

Bataryalar şarj edilirken kutupların doğru konumda olduğuna da ayrıca dikkat edilmelidir. Portatif bir şarj aletini bağlarken; aletin kırmızı ya da pozitif (+) ucu cihazın pozitif (+) terminaline, siyah ya da negatif (–) ucu ise cihazın negatif (–) terminaline bağlanmalıdır. Şarj aletinin yanlış bağlanması bataryaya kesinlikle zarar vereceği gibi patlamaya da sebep olabilir.

Batarya bakım-tutumuyla ilgili tavsiyeler

 • Bataryaları temiz ve kuru tutulmalıdır.
 • Bataryalar, içindekileri dışarıya sızdırmayacak şekilde özel tasarlanmış muhafazalarda saklanmalıdır.

Sadece ikincil tip hücreler için:

 • Ağır olduklarından dolayı yerlerinden kurtulup mürettebata ve gemiye zarar vermemeleri için bataryaların iyi şekilde emniyete alınmaları gerekir.
 • Bataryaların üstünde veya yakınında paslanma olup olmadığı düzenli olarak kontrol edilmelidir.
 • Bataryanın üstü ve terminalleri temiz tutulmalıdır. Bu sayede, terminaller arası kaçak akım akışı ve bataryanın tamamen boşalması engellenir.
 • Batarya terminalleri, ince bir tabaka vazelin sürülerek korozyondan/oksitlenmeden korunabilir.
 • Ağırlıklarından dolayı bataryaların genellikle gemilerin sintinelerinde saklanması uygun olsa da geminin su alması veya yangın gibi durumlarda zarar görebilirler. Bu nedenle, geminin daha yüksek ve korunaklı bir yerinde telsiz bataryası bulundurulması konusu tartışılmaktadır.

Sadece kurşun/asit bataryalar için (ikincil tip hücreler):

 • Kurşun/asit bataryalar, yanıcı hidrojen gazının dışarı kaçabileceği fakat deniz suyunun içeri giremeyeceği şekilde özel tasarlanmış batarya muhafazalarında saklanmalıdır.
 • Elektrolit sıvısının seviyesi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Normal su kullanılması batarya ömrünü ciddi şekilde kısaltacağından elektrolit sıvısını tamamlarken sadece saf su kullanılmalıdır.
 • Şarj sırasında hidrojen gazı açığa çıktığından, şarj işleminin yapıldığı bölge iyice havalandırılmalı ve mürettebat civarda sigara içmemelidir.
 • Elektrolit olarak sülfürik asidin kullanıldığı durumlarda çok dikkat edilmelidir. Tedbir için lastik eldiven takılması, eski bir elbise giyilmesi ve koruyucu gözlük takılması uygun bir çözüm olabilir.

Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM