WWNWS (World Wide Navigational Warning Service - Yeryüzü Seyir Uyarıları Servisi) Sisteminde, dünya denizleri 21 coğrafi deniz sahasına ayrılmıştır ve bunlara SEYİR SAHALARI (NAVAREAs - NAVigational AREAs) denir. Bunlar Romen rakamları ile ve A-Z arasındaki harflerden biri ile simgelenen NAVTEX CRS ler ile belirtilirler.

NAVAREAs
WWNWS in NAVAREA sınırları

Bir Seyir Sahasında (NAVAREA) Deniz Emniyet Bilgilerini (MSI) bütün sahayı kapsayacak şekilde toplama ve yayma görevi verilen idareye Seyir Sahası Koordinatörü (NAVAREA Coordinator) denir.

Seyir Sahası (NAVAREA)

Seyir Sahası (NAVAREA) Koordinatörü

I

İngiltere

II

Fransa

III

İspanya

IV

Amerika Birleşik Devletleri (Doğu)

V

Brezilya

VI

Arjantin

VII

Güney Afrika

VIII

Hindistan

IX

Pakistan

X

Avustralya

XI

Japonya

XII

Amerika Birleşik Devletleri (Batı)

XIII

Rusya

XIV

Yeni Zelanda

XV

Şili

XVI

Peru

XVII

Kanada

XVIII

Kanada

XIX

Norveç

XX

Rusya Federasyonu

XXI

Rusya Federasyonu


Seyir Sahası (NAVAREA) Koordinatörleri

NAVAREA Koordinatörleri hakkında ayrıntılı bilgi, ALRS Volume 5 de ve ITU List of Coast Station and Special Service Station (List-IV) de bulunabilir.

NAVAREA world map
Dünya Haritası Üzerindeki Seyir Sahaları (NAVAREA)
WWNWS, üç (3) düzeyde Uyarı içerir:
  • NAVAREA Uyarıları; Koordinatör tarafından yayınlanır ve okyanus geçen denizciler için emniyetli seyir bilgilerini içerir. GMDSS Deniz Sahası A3 deki ana deniz rotaları ile açıkdeniz sahalarını etkilediğinden, bu bilgiler ilke olarak NAVTEX sistemiyle değil uydu ve/veya HF NBDP ile , GMDSS Deniz Sahası A4 de ise sadece HF NBDP ile yayınlanırlar.
  • KIYI / SAHİL SULARI Uyarıları; ulusal bir koordinatör tarafından yayınlanır ve belirlenen sahadaki bütün gemiler için gerekli seyir bilgilerini içerirler. Bunlar normalde bir NAVTEX CRS den 400 deniz mili (NM) uzaklıkta etkin olmakla beraber, komşu bir ulusal koordinatörle üzerinde anlaşmaya varılmış sınırlar içinde kalırlar.
  • YEREL Uyarılar; yerel bir koordinatör tarafından yayınlanırlar (örneğin liman başkanlığı). Yayınlanan bilgiler, gelip geçen ve okyanus aşırı seyir yapan gemilerin ihtiyaç duymayacağı, liman içi veya kıyıya yakın sular için gerekli emniyetli seyir bilgilerini içerir.
Seyir Sahaları (NAVAREA), meteorolojik uyarılar için Meteoroloji Bölgelerine (METAREA) bölünmüştür. METAREA lar da NMARSAT-C (EGC), NAVTEX, VHF, MF/SSB ve HF/SSB telsizle yapılan hava tamnini yayınları için genellikle deniz sahalarına bölünür. Genelde bir deniz sahası iki veya daha fazla Meteoroloji Bölgesini (METAREA) kapsamamalıdır ve bu deniz sahalarına mümkü olduğunca iyi bilinen coğrafi yerlerin veya bölgelerin isimleri verilmelidir. Örneğin İtalya gibi bazı ülkeler yerel NAVTEX, VHF veya MF kullanırken kendi deniz sahaları için halen bunların orijinal adlarını kullanmaya devam etmektedir.

metarea
NAVAREA III teki Meteoroloji Bölgeleri (METAREA)
Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM