DSC Uyarılarının yayınlanması ve alınması MF/HF telsizin MF/HF DSC kontrolör sayesinde sağladığı en önemli özelliklerden biridir. DSC uyarıları sesli haberleşmenin dinlenmesi için ''insanların dikkatini çekme'' görevi yapar.

DSC nin kullanılmasını gerekli ve önemli kılan nedenler şunlardır:
 • El ile izlemeden ziyade telsiz nöbetinin otomatik olarak tutulabilmesi.
 • DSC kullanılarak yapılan uyarılar çok çabuk olur (Deniz VHF bandına tahsisli olan frekansta yaklaşık 0.5 saniye ve deniz MF/HF bandına tahsisli frekansta 6-7 saniye) ve el ile yapılan çağrı kadar uzun zaman işgal etmez. Bu özellik, telsiz-telefon kanallarının yoğun olarak kullanıldığı sahalarda çok önemlidir.
 • Tehlike uyarısı ''Distress'' butonuna tek bir basışla derhal yapılabilir.
 • Öncelik sırasına göre değişik uyarı kategorileri mevcuttur: Tehlike, Acil Durum, Emniyet ve Rutin.

Aşağıdaki MF/HF DSC uyarıları da mevcuttur (Kime çağrı yapıyoruz?):
 • ALL SHIPS - (BÜTÜN GEMİLER) Uyarıyı gönderen istasyonun MF/HF menzilindeki bütün gemilere gönderilen bir uyarıdır.
 • INDIVIDUAL - (BİREYSEL) MF/HF menzilindeki tek bir telsiz istasyonuna adreslenmiş olan uyarıdır.
 • GROUP – (GRUP) MF/HF menzilinde olan ve aynı grup MMSI na sahip olan bütün gemilerce alınan bir uyarıdır.
 • GEO – (COĞRAFİ BÖLGE) Belli bir coğrafi bölge için yapılan ve bölgedeki bütün istasyonlar tarafından alınan bir uyarıdır.

DSC uyarılarının tipleri özel bir kategori veya öncelikle ilişkilidir.

DSC uyarılarının kategorileri (öncelikleri) (Niçin çağrı yapıyoruz?):

DSC uyarıları en yüksek öncelikten en düşük önceliğe doğru aşağıda sıralanmıştır:
 • DISTRESS – (TEHLİKE) Bir kişi veya geminin, ciddi ve ani bir tehlike ile karşılaştığını ve acil yardıma ihtiyacı olduğunu gösterir (genellikle bütün istasyonlara yayınlanan ve en yüksek önceliğe sahip uyarı).
 • URGENCY – (ACİL DURUM) Bir kişi veya geminin, emniyeti ile ilgili acil bir durum olduğunu gösterir (bütün gemilere, coğrafi bir bölgeye veya belli tek bir istasyona gönderilebilir).
 • SAFETY – (EMNİYET) Yapılan çağrının örneğin, meteorolojik tahmin/seyrüsefer uyarısı gibi MSI (Deniz Güvenlik Bilgisi) ile ilgili bir çağrıdır(bütün gemilere, coğrafi bir bölgeye veya tek bir istasyona gönderilebilir).
 • ROUTINE – (RUTİN) Rutin haberleşme için, en düşük önceliğe sahip bir çağrı olduğunu gösterir. Örneğin, bir Sahil Radyo İstasyonu (CRS) üzerinden karadaki bir aboneyle Telsiz Telefon (RT) bağlantısı kurmak için yapılan çağrıdır (normal olarak bütün gemilere veya tek bir istasyona gönderilebilir).
DSC uyarıları adreslenmiş olan istasyonların dikkatini otomatik olarak çekmek için kullanılır, böylece daha sonra kolayca sesli haberleşme tesis edilebilir.

DSC tarafından uyarı alındığında veya alındığı onaylandığında, bir telefon alıcısını kullanır gibi telsizde sesli haberleşme yapabilirsiniz.

Eğer herhangi bir sebepten dolayı onaylanmazsa, uyarı cevapsız kalır ancak detaylar alınan uyarıların jurnaline veya hafızaya kaydedilir.
Last modified: Saturday, 25 April 2020, 7:50 PM