Dünya, her biri 15 derecelik boylama göre dizilmiş 24 saat dilimine bölünmüştür. '0'/Sıfır bölgesinin ortasından Greenwich meridyeni geçer, (ve) bu Greenwich Mean Time (GMT), ya da buna resmi dilde Co-ordinated Universal Time (Koordine(li) Evrensel Saat-UTC) denir. Bu noktadan doğuya doğru +1' den +12' ye, batıya doğru -1' den -12'ye bu bölgeleri numaralandırılmıştır. +12 ile -12 arasındaki çizgi International Date Line'dir. Bazı ülkeler bu tavsiye edilen sisteme kesinlikle uymazlar ve onların (örneğin - Hindistanın +5 saat 30 dakikalık, Nepal'in ise 5 saat 45 dakikalık) kendi saat dilimi(leri) vardır. Birçok ülke ilkbahardan başlamak üzere gün ışığından yararlanma zamanını kullanırlar.

Her bir geminin kendine ait yerel saati vardır. Bu genellikle de geminin bulunduğu ülkenin saatiyle aynıdır, ancak gemi farklı saat dilimleri olan limanlar arasında seyir yaptığında, Kaptan o andaki lokal saate kendi karar verir. Telsiz telefon operatörleri daha önceleri Greenwich Mean Time (GMT) diye bilinen, Co-ordinated Universal Time (Koordine(li) Evrensel Saat-UTC)'e alışkın olmaları gerekir. (Telsiz telefon operatörleri) Birçok durumda yerel haberleşmede UTC' yi kullanmayı tercih etseler bile, UTC'yi Z diye kısaltıp -örneğin - 1446 UTC için ''BİR DÖRT DÖRT ALTI ZULU'' diyebilirler.

Sadece tam olarak belirli bir yere ait mahalli yayınlarda yerel saat kullanılmalıdır ve her bir zaman gurubu/bloğunun verilişinde tam ifadeyle ''yerel saat'' arkasından onu takip etmelidir. Örneğin, 1:46 p.m. (öğleden sonra/ ö.s). yerel saat demek için, 1346, ''BİR ÜÇ DÖRT ALTI: local time (yerel saat')' ifadesi kullanılmalıdır.